12 rád ako na praskliny a trhliny

12 rád ako na praskliny a trhliny

12 rád ako na praskliny a trhliny

12 rád ako na praskliny a trhliny

Opravu prasklín zvládne každý. No aby sa praskliny v stene neobjavili znova, je dobré nechať si poradiť od tých viac skúsených. Mám pre vás 12 tipov od profesionálov.

1. Pred začatím práce rozprestrieme na zem pod opravované miesto vhodnú fóliu, v núdzi i noviny; uchránia podlahu od znečistenia (moderné tmely totiž dobre držia aj na kobercoch).

2. Širšie praskliny je vhodné zvlhčiť štetcom a čistou vodou. Na vlhký podklad ľahšie priľnú i husté tmely.

Pred nanesením tmelu sa odporúča stenu zvlhčiť štetcom alebo pomocou plastových fľaštičiek s mechanickým rozprašovačom od rôznych čistiacich prostriedkov. Vymyjeme ich a naplníme čistou vodou. Vody nanesieme len toľko, aby nestekala po stene.

3. Niektoré tmely sa pri vysychaní neprepadajú (napríklad šľahaný tmel One time). Pri ostatných by sa mala hmota aplikovať tak, aby prevyšovala okolitú plochu.

4. Prach a zvetrané čiastočky maľby a muriva treba odstrániť aj z otvorov, v ktorých boli príchytky (pomôže vysávač).

5. Pred nanesením tmelu sa odporúča stenu zvlhčiť; vhodné sú na to plastové fľaštičky s mechanickým rozprašovačom od rôznych čistiacich prostriedkov. Vymyjeme ich a naplníme čistou vodou. Vody nanesieme len toľko, aby nestekala po stene.

6. Tmel sa vyplatí rozmiešať v gumovej alebo umelohmotnej pružnej miske (môžeme použiť tiež rozrezanú fľašu od octu). Gumové misky sa predávajú v niekoľkých veľkostiach. Až zvyšok tmelu stvrdne, dá sa z misky ľahko odstrániť.

06 baumax trhliny2

7. Tmely predávané v téglikoch (akrylátový alebo latexový) treba dobre zatvárať, aby nevyschli. Hrot kartuše sa po ukončení práce odporúča ovinúť samolepiacou páskou, aby hmota v nástavci pôsobením vzduchu nevytvrdla. Nanesenú hmotu je nutné čo najskôr vytvarovať – napríklad v rohoch stien sa ťažko prebrusuje.

8. Už raz vytvrdený tmel sa nedá zriedením vodou zmäkčiť!

9. Je potrebné rešpektovať inštrukcie na obale: napríklad tmely na použitie v interiéroch sa nedajú použiť na tmelenie prasklín na vonkajšej stene.

10. Tmely je neprípustné vzájomne miešať alebo nastavovať sadrou či pieskom – ich vlastnosti by sa tým zhoršili.

11. Kvalitu retušovania zistíme pomocou bodového osvetlenia (nekrytá žiarovka), ktoré podržíme na stene v blízkosti opravovaného miesta. Dobre prebrúsená plocha musí byť jednoliata, bez vyvýšenín a prehĺbenín.

09 baumax trhliny2

12. Dávame pozor pri manipulácii s práškovými tmelmi (najmä s tými, ktoré obsahujú cement). Leptajú sliznice a oči a značne vysušujú pokožku. Odporúča sa pri práci používať ochranné rukavice, alebo si po práci ošetriť ruky vhodným prostriedkom.